Beton architektoniczny – co to jest i jakie ma zastosowanie

Co to jest Beton Architektoniczny?

Beton architektoniczny (inaczej fasadowy, strukturalny lub elewacyjny) to beton, który mimo wysokich parametrów fizykochemicznych zachowuje estetyczny wygląd i nie wymaga pokrywania dodatkową warstwą. Wbrew pozorom nie jest to produkt nowy, ponieważ już w XIX w. stosowano materiał o bardzo podobnych właściwościach.

 

Beton architektoniczny tworzy jednolitą, gładką powierzchnię o charakterystycznej strukturze. Organiczne pochodzenie betonu można poznać po naturalnych przebarwieniach oraz smugach.

Technologia wykonania tego betonu pozwala na wykorzystanie w pełni jego właściwości konstrukcyjnych. Jednak zazwyczaj pełni funkcję dekoracyjną.Aby zachować szlachetność materiału należy go obrabiać bez wykorzystywania czynników mechanicznych. Cała obróbka powinna odbywać się ręcznie.

Klasa wytrzymałości betonu architektonicznego to C30/37, natomiast wytrzymałość na zgniatanie wynosi poniżej 4 MPa. Dla miejsc użyteczności publicznej, gdzie beton ten często znajduje zastosowanie, używany jest beton o klasie ścieralności wynoszącej 5. Beton ten posiada także zadowalające wyniki w badaniach dotyczących odporności na zamrażanie, poślizg oraz reakcji na ogień.

Ze względu na niezwykłą plastyczność betonu architektonicznego, można mu nadać dowolną formę, fakturę oraz kolor. Czynnik ten decyduje o tym, że jest on wykorzystywany coraz częściej w infrastrukturze estetycznej. Wystrój parków i alejek wzbogacają donice betonowe i nierzadko lampy również z tego materiału. Wygodę w odpoczynku zapewniają betonowe ławki.  

Bardzo dużą popularność zyskują również betonowe meble (zazwyczaj ogrodowe), które oprócz solidności wykonania, są także niezwykle estetyczne i przyjemne dla oka.

 

Najnowszą innowacją zaś, są panele betonowe 3D. Są to elementy wykończeniowe idealnie pasujące do nowoczesnych mieszkań i domów.

Ich modernistyczny wygląd sprawia, że wykończenia betonowe znów zyskały na atrakcyjności.

Takie rozwiązania to idealna opcja dla ludzi lubiących połączenie tradycjonalizmu i nowoczesności z nutą prostoty.

Pomoc techniczna