Szkło wzmacniane termicznie

Szkło termicznie wzmocnione TVG, charakteryzuje się zwiększoną wytrzymałością nie tylko mechaniczną ale również termiczną. Szkło takie jest również zwane szkłem półhartowanym dlatego jest świetną alternatywą dla szkła hatrowanego. W momencie uderzenia szyba rozbija się na większe kawałki natomiast siatka spękań rozchodzi się w kierunku krawędzi.To wszystko sprawia, że takie szkło nie jest w stanie skaleczyć oraz nie ma możliwości wypadnięcia z ramy. Tego rodzaju szkło jest często stosowane jako elementy fasadowego systemu z mocowaniami punktowymi. Szkło półhartowane jest wzmocnione termicznie poprzez proces hartowania lecz z wolniejszą intensywnością schładzania. Wszystko to sprawia, iż naprężenia wewnętrzne są mniejsze niż dla szkła hartowanego.

Zastosowanie:

  • szkło termicznie wzmocnione TVG dzięki swojej charakterystycznej siatce spękań, znakomicie nadaje się do wypełnień szklanych, gdzie szkło jest złożonym laminatem VSG i ma spełniać funkcję:


a)

   zabezpieczające przed przedostaniem się ciał ciężkich (wypadnięciem, spadnięciem, przebiciem)


b)

   zabezpieczającej przed wypadnięciem tafli szklanej na wypadek rozbicia


c)

   zabezpieczające przed wypadnięciem tafli szklanej w konstrukcjach, gdzie szkło jest wsparte liniowo, jak np.:balustrady, barierki i przegrody szklane

   - w laminatach VSG ze szkłem odprężonym lub hartowanym ESG


daszki, zadaszenia i dachy szklane

   - w laminatach VSG ze szkłem odprężonym lub hartowanym ESG


podłogi, podesty, stopnie szklane

   - w laminatach VSG ze szkłem odprężonym lub hartowanym ESG 

Zalety:

 • charakteryzuje się większą wytrzymałością mechaniczną i termiczną od szkła odprężonego float (choć mniejszą od szkła hartowanego ESG)
 • szyba po zniszczeniu nie wypada z ramy

Pomoc techniczna