Paleta RAL

RAL - standaryzowany wzornik barw. Na jego podstawie dobiera się odcienie oklein, powłok lakierniczych, PCV rozmaitych producentów. Zastosowanie standaryzacji gwarantuje uzyskanie koloru identycznego z wzorcowym, niezależnie od technologii jego wykonania (mieszalniki farb, barwniki lakierów, skład granulatu tworzyw), przy czym konkretną barwę opisuje jednolity w obrębie palety zapis liczbowy.

System RAL powstał w 1927 roku w Niemczech i w początkowym okresie systematyzował jedynie 30 barw. Współcześnie zawiera szczegółowe definicje ponad 200 kolorów i jest powszechnie wykorzystywany w wielu branżach na całym świecie.

Na oznaczenie składa się napis RAL oraz czterocyfrowa liczba, której dwie pierwsze cyfry wskazują bezpośrednio na wzorcowy odcień (np. RAL 60xx dotyczy barw w odcieniu zielonym). Pozostałe znaki precyzują kolor.

Nasza firma posiada w ofercie wsporniki do daszków szklanych w kolorze RAL, dzięki czemu możliwe staje się szybkie i precyzyjne dopasowanie ich barw do kolorystyki elewacji czy stolarki budynku.

Pomoc techniczna